Dřevěné divadlo

Inscenace

O princi z knížky

Pohádek je velká spousta a když lidé přišli na to, že je mohou zapisovat, vznikly pohádkové knížky. A ty máme všichni moc rádi, že ano? Jednu takovou pohádku v knížce pro Vás dneska mám, nemusí se číst, bude trochu vyprávěná, trochu hraná loutkami, trochu kouzelná a i tak bude celá v knížce. Nevěříte? Tak dávejte pozor…

Veselá pohádka pro děti od tří let. Délka představení 35 minut

Kouzelný zvon

V jednom tajemném údolí vysoko v horách vznikne za pomoci kouzelníka Trikáji a řemeslníka Dajana kouzelný zvon, naneštěstí se dostane do rukou lupiče. Příběh vypráví o dobrodružné výpravě za získáním zvonu nazpět, o velikém přátelství a odvaze. Marionetami hraná pohádka pro děti od čtyř let. Délka 37 minut.

O Zlaté rybce

Klasická marionetami hraná pohádka, o tom jak se chudý rybář Giuseppe a jeho žena Margarita zapletou s kouzelnou rybou. A o tom, co z toho nakonec přes chalupy, vily, hrady a paláce vzejde? Budou potrestáni, nebo dojdou pochopení a moudrosti? Tak to už se nechte překvapit… Pro diváky od tří let, délka představení 35 minut.

Aladinova kouzelná lampa

Tentokrát se vypravíme s Aladinem pro kouzelnou lampu do tajemné hory Káf. Ovšem v pohádce nemá hrdina nikdy na růžích ustláno a Aladin bude moci vyzkoušet svoji vytrvalost a statečnost, hned několikrát. Představení nás vtáhne do atmosféry dávného orientu. Oko potěší jeho malebností. A ucho kulturou použitého jazyka. To vše za doprovodu stylové arabské muziky.

Představení pro děti od tří do jedenácti let.

Délka představení 40 minut.

O Palečkovi

Představení O Palečkovi vychází ze slavné inscenace divadla Bořivoj Táta, máma a já. Pohádka, jak ji uvádí Dřevěné Divadlo doznala značných proměn a přizpůsobila se možnostem jednoho herce. Ojedinělostí této úpravy je, že představení balancuje na hraně divadelní dílny a inscenace pro děti. Diváci vstupují do děje mnohem víc, než je obvyklé. Dostávají jednoduché kostýmy. Hrají role. Radí postavám na jevišti. Zkrátka jsou na představení přímo účastni. Pohádka je určena smíšenému publiku předškolních a školních dětí. Případně předškolních dětí a dospělých.

Vánoční příběh, aneb cesta do Betléma

Loutkami hraný příběh o narození Ježíška, tak jak se v Českých zemích po staletí vypráví. Uvidíme v něm pastýře, anděla, Josefa s Marií, Krále Heroda, Tři Krále a samotného Ježíška. Adventní příběh pro celou rodinu. Délka 35 minut.

Začátek představení Anděl s Marií Zvěstování Marii Děti si prohlížejí scénu Diváci si přehrávají některá místa představení

Rozum a Štěstí

Kdo je lidem potřebnější? Rozum nebo štěstí? Asi oba. Jenže Rozum a Štěstí se velmi zřídka sejdou. Rozum má rád upravené cesty, ukazatele směru, přehledné křižovatky a rozcestí. Štěstí se rádo fláká cestou necestou. A když je unavené, sedne si třeba na kravinec. Zato Nerozum a Neštěstí jsou nerozluční kumpáni. Klasická loutková pohádka pro celou rodinu.

Hlavní postavy jsou připraveny a představení může začít: Rozum a Štěstí se potkávají na mostě Pasáčka vepřů Ludvy se ujímá Rozum Ludva a Zahradnice Ludva a princezna Zaza Ludva a Zaza zpívají Ludva a Zaza Ministr a král

Tristan a Isolda

Jedna z nejslavnějších legend o nesmrtelné lásce. Tristan prožívá osudovou lásku k Isoldě Zlatovlasé, která se posléze stává manželkou Tristanova strýce krále Marka a královnou Cornouailleskou. Co na tom, že Isolda jeho lásku opětuje stejným dílem. Zapovězená láska je v rozporu s jeho ctí a přísahou. Láska na život a na smrt. Láska, kvůli které se dá i zešílet. Prastarý příběh, který patří k nejvýraznějším dílům středověku, přitahuje tvůrce od nepaměti. My Vám předkládáme jeho loutkovou podobu, postavy vystupují z dávného pergamenu a dávají ožít iluminacím, které prastará slova doprovázejí….

Příběh vypráví postava z nejpovolanějších… Smrt.

Text:
Petr Vodička
Hudba:
Jan Matásek
Výtvarno:
Šimon Kretzer, Daniel Flek,
Věra Hromková
Hraje:
Jan Hrubec
délka představení:
45 minut
Věková kategorie:
druhý stupeň ZŠ a dospělí

Hudba použitá v projektu „Tristan a Isolda“ byla původně zkomponována pro stejnojmenné představení Naivního divadla Liberec.

Honza a drak

Klasická marionetami hraná pohádka o - odvážném Honzovi, nešťastném králi a princezně v nesnázích. O popletené mámě, lakomém baronovi a kouzelné stařence. O králově cvičené žábě, o dříví které roste daleko. O silném mlynáři a jeho řece. Ale hlavně o lásce a obětavosti a také o tom, že i velká smůla se může změnit v nečekané štěstí.

chystání scény Honza a drak Kdo to chrápe... Vstávat Honza a máma Baron se zlobí na mámu Drak na scéně Boj s drakem - pomáhají děti. Honza a mlynář Honza a vysvobozená princezna - chystá se svatba. Děti si prohlížejí scénu. představení pod širým nebem

Klaunské Vánoce

Klaun Traktor si chystá Vánoce, podobně jako to známe z předvánoční doby: uklízí, zdobí domov, stromeček, chytá kapra… avšak výsledek mu nevyjde vždy stejný, o to víc se diváci nasmějí…. velký kontakt s publikem, kouzla, vtipné etudy, živá hudba… cca 30 minut.

Klaun Traktor na vrtulníku Traktorova výzdoba stromečku Pozor kouzlo - bubliny, které nepraskají Klaun Traktor hraje koledy Klaun Traktor vítá děti Mini-dílna v publiku Co to je na stromečku za ozdoby? Balonková dílna začíná

Zvířátka a loupežníci

Pohádka o tom, jak tři loupežníci kradli jako straky, až narazili na statek, kde hospodaří babička, pejsek, koza, kohout a tři prasátka. Tam jejich štěstí v loupení končí a loupežníkům nezbývá nic jiného, než se polepšit…

délka představení 40 minut

The princess and the pea

Original fairy tale: H. Ch. Andersen (rewritten by Vlasta Špicnerová)
Stage direction and scenery: Jan Hrubec
The famous fairy tale about testing the true princess is enriched with a family topic: Royal Mum (the Old Queen) doesn't want to merry her son (the Prince). There isn't far and wide any true princess and in fact – she is happy about this situation. However, the problem has appeared – the true princess knocks on the castle door…

Princezna na hrášku

Dramatizace pohádky H. Ch. Andersena je dílem Vlasty Špicnerové. Výprava a režie Jana Hrubce. Známá pohádka o zkoušce, zda je princezna pravá či falešná, je rozšířena o rodinné téma: Maminka (stará královna) nechce ještě svého synka (prince) oženit a tak ji přijde vhod, že se mu nedaří přivézt ze světa tu „pravou – opravdovou princeznu.“ Problém nastává, když jednoho deštivého večera na hradní bránu zabouchá „pravá princezna…“

délka představení 30 minut + dílna

Za chvíli začne pohádka... ... o Princezně na hrášku. Princ se vrací ze světa... ...a přivedl si princeznu a ta byla ... malá. Další byla tlustá... a další... no darmo povídat. I konala se rodinná porada. Jednou večer přišla k hradu pravá opravdová princezna. Zamilovaná píseň na závěr.

Workshop

It is a voluntary continuation of the performance. It is meant for the preschool and school children. Every child is given a simple puppet and the puppeteer tells them a short story. Afterwards, the children play simple tasks with their puppets.

The author based this workshop on his previous practice as an actor and he draws up on his experience of drama studies and of experimental pedagogy.
Our inspiration was a similar workshop in French schools.
The performance should be played in Czech or German.

Dílny

Loutkářská dílna je součástí představení, je určená pro děti předškolního a školního věku. Každý malý divák dostane po skončení představení do rukou jednoduchou marionetu na drátě. Dílna probíhá tak, že děti dostávají formou strukturovaného dramatu a vyprávěného příběhu jednoduchá zadání, která plní prostřednictvím hry s loutkou.

Autor vycházel při tvorbě tohoto programu ze své předchozí herecké praxe, studia dramatiky a zážitkové pedagogiky. Inspirací pro zkombinování představení s dílnou byl podobně laděný program probíhající na školách ve Francii.